https://flask-app12337.herokuapp.com/
 
 

Brain Dynamics Lab @MEF

  • Eda Yazar

Yoga ve Beynimizdeki Değişiklikler

Güncelleme tarihi: 13 Ara 2020

Bilim insanlarının yıllardır yaptığı araştırmalar doğrultusunda aerobik egzersizlerin beyni güçlendirdiği ve yeni nöronların büyümesine katkıda bulunduğu bilinmektedir. Yoga 2000 yılı aşkın bir süredir antik Hindistan felsefesinden doğan, çok yönlü zihin ve beden pratiğidir. Fiziksel hareketler, meditasyon, nefes egzersizleri ile zihnin, bedenin ve ruhun birleştirilmesine odaklanır. Yoga, özellikle anksiyete bozukluğu olan bireylerin streslerini daha kolay yönetmesine de yardımcı olur.

Brain Plasticity dergisinde yayımlanan makale, yoga ve beyin sağlığı arasındaki ilişkiyi inceleyen 11 çalışmaya odaklandı. Çalışmaların beşi daha önce yoga geçmişi olmayan bireylerin haftada bir veya daha fazla seans ile 10-24 hafta sonunda beyin sağlıklarını yoga öncesi ve sonrası olarak karşılaştırırken, diğer çalışmalar düzenli olarak yoga yapan ve yapmayan bireyler arasındaki beyin farklılıklarına odaklandı. Çalışmaların her biri MRI, fonksiyonel MRI veya tek-foton emisyonlu bilgisayar tomografisi (bkz; SPECT) gibi görüntüleme teknikleri kullanılarak gözlemlendi. Tüm vücut hareketleri, meditasyon ve nefes egzersizleri içeren Hatha Yoga ile yapıldı. Bu 11 çalışmada sürekli göze çarpan bazı beyin bölgelerinde örneğin; yaşla küçüldüğü bilinen, hafızanın işlevlerini yerine getirmesinde rol oynayan ve Alzheimer hastalığında ilk etkilenen yapı olan hipokampusun hacminde artış gibi değişiklikler gözlemlendi.

Duygusal düzenlemeye (bkz; emotional regulation) katkıda bulunan bir beyin yapısı olan amigdala, aynı yaşta olan iki birey karşılaştırıldığında yoga yapan bireyde yoga yapmayan bireye göre daha büyük olma eğilimindedir. Prefrontal korteks, singulat korteks ve varsayılan mod (bkz; default mode) ağı gibi beyin ağları da düzenli olarak yoga yapanlarda daha büyük veya daha verimli olma eğilimindedir. Bu beyin ağları aslında günlük hayatımızda sıkça kullandığımız, yetilerimizi yerine getiren ağlardır. Örneğin; alnın hemen arkasında bir beyin bölgesi olan prefrontal korteks planlama, karar verme, çoklu görev yapma (bkz; multi-tasking), seçeneklerimizi düşünme ve doğru seçeneği seçmek için şarttır. Varsayılan mod ağı, benlik, planlama ve hafıza hakkında düşünmeye dahil olan bir dizi beyin bölgesidir. Amigdala gibi, singulat korteks, duygusal düzenleme, öğrenme ve hafızada anahtar rol oynayan yapıların bir devresi olan limbik sistemin bir parçasıdır.

Çalışmalar ayrıca yoga uygulayan bireylerde görülen beyin değişikliklerinin bilişsel testlerde veya duygusal düzenlemede daha iyi performans ile ilişkili olduğunu ortaya çıkarmıştır. Araştırmacılar, çalışmaların henüz kesin sonuçlar vermemesiyle birlikte düzenli yoga pratiğinin beyinde önemli değişiklikler yaptığını, fakat bu konuda daha çok deneye ve araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu ifade ettiler.
KAYNAKÇA

Gothe N.P., Khan I., Hayes J., Erlenbach E., Damoiseaux E.S. (2019). Yoga Effects on Brain Health: A Systematic Review of the Current Literature. Brain Plasticity, 5, 105-122. doi: 10.3233/BPL-190084

87 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör