https://flask-app12337.herokuapp.com/
 
 

Brain Dynamics Lab @MEF

Yetişkin Beynindeki Kök Hücre Bölünmeleri İlk Defa Gözlemlendi

Bilim insanları, yetişkin bir insan beynindeki kök hücreleri ve onların nöronal nesillerini aylar boyunca başarılı bir şekilde izlediler. Bu çalışma, yeni nöronların yaşam boyunca nasıl üretildiğine ışık tutmaktadır.


Bir zamanlar yeni sinir hücrelerinin üretiminin embriyonik gelişimin sonunda azaldığı düşünülüyordu. Bununla birlikte, son araştırmalar yetişkin beyninin yaşam boyunca yeni sinir hücreleri üretebileceğini göstermişti. Bunun gerçekleştiği alanlardan biri de, birçok öğrenme ve hafıza işlevinde görev alan, hatırlananılan ve unutulanın ne olduğuna karar veren bir beyin yapısı olan hipokampüstür (bkz; hippocampus).


Science'da yayınlanan bu yeni araştırmada, Zürih Üniversitesi Beyin Araştırma Enstitüsünde profesör olan Sebastian Jessberger'ın laboratuvarı, ilk kez sinir kök hücrelerinin bölünme sürecini ve yeni doğan nöronların yetişkin fare hipokampüsüne entegrasyon sürecini gösterdi. Gregor Pilz ve Sara Bottes önderliğinde yapılan bu çalışmada, kök hücre bölünmelerinin meydana gelişini gözlemlemek ve yeni sinir hücrelerinin 2 aylık olgunlaşma sürecini izlemek için in vivo 2-foton görüntüleme (bkz; in vivo 2-photon imaging) ve genetik etiketleme (bkz; genetic labeling) yöntemleri kullanıldı. Hücreleri hem faaliyet halindeyken hem de uzun zaman gözlemleyerek, kök hücrelerin çoğunun nöronlara dönüşmeden önce nasıl yalnızca birkaç sefer nasıl bölündüğünü gözlemlediler. Bu sonuçlar, yaş ilerledikçe yeni doğan hücrelerin sayısının neden önemli ölçüde azaldığına dair bir açıklama sunmakta.


Jessberger, "Geçmişte, beyindeki hipokampüsün derin yerleşim yeri göz önüne alındığında, zaman içinde beyindeki tek hücre kök hücrelerini takip etmenin teknik olarak imkansız olduğu düşünülüyordu" dedi. Bu atılımın ancak disiplinler arası bir ekip oluşturarak mümkün olduğunu belirtti. Çalışmanın kendi alanında uzun süredir devam eden sorulara cevap verdiği ancak bunun, konu hakkında daha birçok deneyin başlangıcı olduğu da belirtildi. Jessberger, aynı şekilde sinir kök hücrelerinin gelecekte bilişsel yaşlanma, Parkinson ve Alzheimer hastalığı ya da majör depresyon gibi hastalıklarda da tedavi unsuru olarak kullanılabileceğini umduklarını belirtti.Yazının orijinal versiyonuna bu linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.sciencedaily.com/releases/2018/02/180208141315.htm


Çeviri: Hande Özlem Atar

34 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör