https://flask-app12337.herokuapp.com/
 
 

Brain Dynamics Lab @MEF

Yapılacaklar Listesi Hazırlamak Uyumanıza Yardımcı Olabilir Mi?

Güncelleme tarihi: 11 Şub 2018


Baylor Üniversitesi'ndeki bir çalışmaya göre, yatmadan önce "yapılacaklar listesi" yazmak uykuya dalmaya yardımcı olabilir. Araştırmacılar, 5 dakika boyunca o gün yapılmış olan aktiviteleri yazan katılımcılarla, yapılacak olan görevleri yazan katılımcıların uyku düzenini karşılaştırdı.Araştırmanın baş yazarlarından Michael K. Scullin, artık insanların yapılacaklar listesinin sürekli uzadığı ve bu yüzden de uyurken sürekli endişe hissedilen 7/24 aktif bir toplumda yaşadığımızı belirtiyor. Buna ek olarak Ulusal Uyku Vakfı'na (National Sleep Foundation) göre, Amerikalı yetişkinlerin yüzde 40'ı her ay en az birkaç kez uyku çekme güçlüğü bildiriyor. İnsanların sürekli bu liste üzerine düşünüp durduğunu belirten Scullin, yapacaklarımızı yazarak sorunun üstesinden gelip gelemeyeceğimizi görmek istemiş. Bunun için de 57 üniversite öğrencisi üzerinde bir deney yapmış.


Bu konuda iki düşünce şekli olduğunu belirten Scullin, birinin gelecek hakkında yani henüz tamamlanmamış görevler hakkında yazmanın endişeyi arttıracağı ve haliyle uykuyu erteleyeceği yönünde olduğunu anlatıyor. Bu durumda tamamlanan görevleri yazmaksa endişeyi tetiklememeli. Öte yandan, alternatif görüş ise, bir yapılacaklar listesi yazmanın bu düşünceleri ‘boşaltması’ ve endişeyi azaltması yönünde. Yani sadece bir liste hazırlamak bile bizi rahatlatabilir.


Scullin, yatmadan önce bir liste hazırlamanın kişinin uykuya dalmasına yardımcı olabileceği konusunda anekdotlara bulunduğu halde bu çalışmada uyku ölçümünde “altın standart” kabul edilen gece polisomnografisi (bkz; overnight polysomnography) kullanıldığını belirtti. Bu yöntemde, araştırmacılar elektrotları kullanarak elektriksel beyin aktivitesini izleyebiliyorlar.


Katılımcılar, hafta içi bir gün laboratuvarda uyumuşlar. Muhtemelen katılımcıların hafta içi bir günde ertesi güne yapılacak daha çok işi olacaktı bu sebeple hafta sonunun vereceği rahatlığın etkisini önlemek için deney hafta içi bir günde yapılmış. Katılımcılar rastgele bir şekilde ikiye bölünmüş ve uyumadan önce 5 dakika boyunca yazmaları istenmiş. Bir gruptan ertesi gün veya sonraki günlerde hatırlamak için ihtiyaç duydukları her şeyi yazması istenirken; diğerinden önceki birkaç gün içinde tamamlanan görevler hakkında yazmaları istenmiş. Öğrencileri akşam 10:30’da yatıran ve onları kontrollü bir ortamda yani herhangi bir teknolojinin, ev ödevinin vb. kesinlikle kısıtlandığı bir ortamda tutan araştırmacılar herkes yattıktan sonra da ışıkları kapatmışlar.


“Kişilik, kaygı ve depresyon miktarları, yazmanın uykuya dalma üzerindeki etkilerini hafifletebilir ve bu durum, daha büyük bir katılımcı grubuyla yapılan bir deneyle araştırılabilir” diyor Scullin. “Sağlıklı genç erişkinleri dikkate aldık ve bulgularımızın uykusuzluğa sahip hastalara genellenip genellenemeyeceğini bilmiyoruz, ancak daha önce de yazma faaliyetlerinin bu hastalara fayda sağlayacağı söylenildi.” diye de ekliyor.


Görselde gece polisomnografisini (overnight polysomnography) görebilirsiniz.

Kaynak: Pittsburg Dental Sleep Medicine - "Home Sleep Test versus In-Lab Sleep Study, Which is the Best Option For You?" yazısından alınmıştır. Yazıya bu linkten ulaşabilirsiniz:

https://pittsburghdentalsleepmedicine.com/home-sleep-test-versus-lab-sleep-study-best-option/Yazının orijinal versiyonuna bu linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.sciencedaily.com/releases/2018/01/180111224021.htm


Çeviri: Hande Özlem Atar

39 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör