https://flask-app12337.herokuapp.com/
 
 

Brain Dynamics Lab @MEF

  • Duygu Mehmetoğlu

Kutlamaların Zihnimiz Üzerindeki Etkileri

Bu sene doğum günlerinden mezuniyetlere kadar bütün kutlamaları iptal etmek zorunda kaldık. Hatta Yılbaşı kutlamaları bile evlerimizde sönük şekilde geçecek. Araştırmalar gösteriyor ki, bu zorlu yıldan sonra gerçekleştireceğimiz kutlamalara zihnimizin de en az bizim kadar ihtiyacı var. Yılbaşı, din ve ırk gözetmeksizin herkesin kutladığı ve çoğu zaman sevdiklerimizle bir araya gelmemize olanak sağlayan bir gün. İşte bu kadar zor bir yıldan sonra, tam da ihtiyacımız olan şey!

Emile Durkheim, kolektif neşe getiren ve bizi daha büyük bir topluluğun parçası hissettiren sosyal etkinliklere katıldığımızda hissettiğimiz olumlu ruh halini kolektif efervesans (bkz. collective effervescence) terimiyle açıklıyor. Durkheim’ın bu tanımı yakın zamanda yapılan çalışmalarla da destekleniyor fakat bunun yanı sıra küçük gruplar halinde aile-arkadaş çevresi ile görüşmenin de bu hisse sahip olmak için yeterli olabileceğini kanıtlıyor. Yılbaşı ruhuyla birlikte daha fazla iyi hissediş, birliktelik ve cömertlik halinin de insan psikoloji üzerinde olumlu etkileri olduğu gözlemleniyor.

Ritüellerin İyi Enerjisi

Rutinler ve ritüeller hayatımıza belirli bir yapı ve öngörülebilirlik sunarak kaygıyı yönetmek için önemli psikolojik işlevleri yerine getirir. Artan sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte ruh sağlığımızı dengelemek ve anksiyete seviyemizi düşürmek için bulacağımız her yolun işlevsel olacağı öngörülüyor! Bu kapsamda ritüeller belirli bir şekilde tekrarlanarak kişisel sembolizm ve anlam ile aşılanmış bir dizi veya desen oluşturan bireysel eylem birimleri olarak tanımlanmıştır.

Yapılan araştırmalar özellikle Yılbaşı ritüellerinin gerçekleştirilmesinin iyi oluş hali yaratmada ve memnuniyet hissetmede büyük bir rolünün olduğunu gösteriyor. Bu sene insanların yılbaşı süslerini her zaman hazırladıkları tarihlerden daha önce hazırlamış olması da insanların yeni yıl umutlarını desteklenmeye ihtiyaç duyduğunun ve iyi hissetmek için ritüellerin devam ettirildiğinin en büyük göstergesi.

Son dönemde kutlamalarımızı eskisi gibi gerçekleştiremiyor olsak bile ritüellerimizi eskisi gibi gerçekleştirdiğimiz zaman beyinlerimiz bu duruma pozitif şekilde tepki veriyor. Yılbaşı havası bizlere geçmiş anılarımızı çağrıştırdığı için tamamen farklı hayat şartlarına sahip olsak bile bu uyaranlar ile yüzleşiyoruz ve beynimiz geçmiş anıların mutluluğuyla tetiklenip bizleri mutlu hissetmeye sevk ediyor. Ritüellerimiz sosyal uyumda (bkz. social cohesion) da büyük rol oynuyor. Geleneksel ritüellerimiz bozulduğunda, bu bir sosyal grup olarak kim olduğumuz fikrine meydan okuyor. Rutinlerimizde ve ritüellerimizde çok fazla bozulma yaşadığımız ve insanların giderek daha fazla izole olduğu bir yıldan sonra, yılbaşı ritüelleri bize hayatla tekrar bir bağlantı hissi sağlayabilir.

Bütün rutinlerimizin, hatta tüm hayatımızın yeniden şekillendiği bu günlerde küçük bir kutlama yapmak bile size zor gelebilir fakat zorlu günlere rağmen pozitif kalmanıza yardımcı olacaktır. Kutlamalar hayatımızdaki olumlu olayları görmemizi kolaylaştıracak ve hafızalarımızla inşa ettiğimiz duygu depolarımızı pozitif enerji ile dolduracaktır.Kaynakça

Ahmad, N. (2020, December 11). Why celebrating Christmas is good for your mental health. The Conversation. https://theconversation.com/why-celebrating-christmas-is-good-for-your-mental-health-15112344 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör