https://flask-app12337.herokuapp.com/
 
 

Brain Dynamics Lab @MEF

Köpekler, Oksitosin Hormonu Sayesinde Gülümseyen Yüzleri Daha İlgi Çekici Buluyor

Credit: Sanni Somppi


Helsinki Üniversitesi’nde Köpekgiller Beyin Araştırma projesini (bkz; Canine Mind) yürüten bilim insanları, oksitosin hormonunun (bkz; oxytocin), köpekleri gülümseyen insan yüzlerine karşı daha ilgili hale getirdiğini buldu. Bu hormon ayrıca köpeklerin, kızgın yüzleri daha az tehdit edici olarak algılamasını da sağlıyordu. Sevgi ve güvenle ilişkilendirilen oksitosin, köpekler ve insanlar arasındaki ilişkide temel unsur olarak karşımıza çıkıyor.


Doktora öğrencisi Sanni Somppi “Oksitosin hormonu köpeklerin ne gördüğünü ve gördükleri şeyi nasıl algıladığını etkiliyor gibi görünüyor.” dedi.


Araştırmacılar, bilgisayar ekranındaki gülümseyen ve kızgın yüzleri 43 köpeğe gösterdi. Her köpek, deneyin bir parçası olarak verilen oksitosin hormonunun etkisi altındayken ve değilken olmak üzere 2 kez test edildi. Köpeklerin bakışı ve göz bebeklerinin büyüklüğü göz izleme cihazı ile takip edildi. Duygular ve dikkat, bakışı yönlendirip göz bebeğinin boyutunu değiştirdiğinden, göz izleme metodu bizlerin karşısına köpeklerin zihinlerine açılan bir pencere olarak çıkmakta.


Köpekler, korkutucu bir olayda tehdit oluşturan bir uyarıcı gibi genellikle bir durumun en can alıcı noktasına odaklanırlar. Onlar için tehditleri hızlıca algılamak ve yorumlamak hayatta kalmak açısından oldukça önemlidir. Oksitosin hormonun etkisi altındaki köpeklerin dikkatini ise kızgın yüzlerden ziyade gülümseyen yüzlerin çektiği bulundu.

Oksitosin hormonu ayrıca, göz bebeklerinin boyutundan da anlaşıldığı üzere köpeklerin duygusal durumlarını da etkilemekte.


Araştırmayı yöneten Profesör Outi Vainio “Köpeklerin duygu durumlarını incelemek için göz bebeklerinin boyutunu ölçme yöntemini dünyada ilk defa kullanan araştırmacılar arasındayız. Bu yöntem daha önce sadece insanlar ve şempanzelerde kullanılmıştı.” diyor.

Göz bebeklerinin boyutu, en geniş konuma köpekler oksitosin hormonun etkisi altında değilken sinirli bir yüz gödüklerinde ulaşmaktaydı. Fakat oksitosin etkisi altındayken gülümseyen insan yüzler köpekleri kızgın yüzlerden daha çok etkiliyordu. Yani bu demek oluyor ki oksitosin hormonu köpeklerin kızgın yüzleri daha az tehdit edici ve gülümseyen yüzleri de daha cana yakın olarak algılamasını sağlıyor.Yazının orijinal versiyonuna bu linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/11/171120104819.htm


Çeviri: Cansu Yıldırıcı

25 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör