https://flask-app12337.herokuapp.com/
 
 

Brain Dynamics Lab @MEF

Hafızayı ve Düşünmeyi Geliştirmek için Egzersiz Yapmayı Deneyin

Hafif bilişsel bozukluğa sahip hastalara sağlık bakım sağlayıcıları ilaç kullanmaları yerine egzersiz yapmalarını önerirse şaşırmasınlar. "Düzenli fiziksel egzersizin kalp sağlığına faydası olduğu uzun zamandan beri beri bilinmekte ve yeni bulgulara göre egzersiz hafif kognitif bozukluğu olan insanlarda hafızayı iyileştirmeye yardımcı olabilir," diyor Ronald Petersen, "Kalbiniz için iyi olan beyniniz için de iyi olabilir."

Hafif bilişsel bozukluk, normal yaşlanmayla beklenen bilişsel düşüş ve halk arasında bilinen haliyle bunama, yani demanstaki (ilerleyen yaşla beraber oluşan ciddi derecedeki bilişsel bozukluk, bkz; dementia) daha ciddi bilişsel düşüş arasındaki bir ara aşamadır. Belirtiler, yaşla beraber oluşan normal değişikliklerden daha büyük bellek, dil, düşünce ve yargı ile ilgili sorunları içerebilir.

Bu bozukluk, Alzheimer hastalığının veya diğer nörolojik rahatsızlıkların neden olduğu demansa ilerleme riskini artırabilir. Ancak hafif kognitif bozukluğu olan bazı insanlar asla kötüleşmez ve birkaç kişi eninde sonunda daha iyi bir duruma gelebilir. Altı aylık çalışmalar, haftada iki kez yapılan egzersiz programlarının hafif kognitif bozukluğun semptomlarını yönetmek için yardımcı olabileceğini gösterdi.

Dr. Petersen, insanları aerobik egzersiz yapmaya teşvik ediyor: Haftada 150 dakika -beş kez olmak üzere 30’ar dakika veya üç kez olmak üzere 50’şer dakika, üç kez- yavaş yürüyün, koşun ya da ne yapmayı seviyorsanız yapın. Bu, hafif bilişsel bozuklukların demans sürecinin ilerlemesini önleyebilir. Dr. Petersen, "Yaşlanmaya pasif bir süreç olarak bakmamalıyız; yaşlanmanın gidişatı hakkında bir şeyler yapabiliriz" diyor. "Dolayısıyla, 72 yaşında bilişsel bozukluklarım olacaksa, egzersiz yapabilir ve bunu 75'e 78'e itebilirim. Bu büyük bir olay.”Yazının orijinal versiyonuna bu linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/12/171228145026.htm

Çeviri: Nursena Ataseven

15 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör