https://flask-app12337.herokuapp.com/
 
 

Brain Dynamics Lab @MEF

  • Türkay Şahin

Hafıza Testi Sırasındaki Hipokampal Aktivite Nelerin Hatırlanacağı Konusunda İpuçları Verebilir Mi?

Güncelleme tarihi: 18 Haz 2020

İnsanlara fotoğraflar, kelimeler vb. materyaller gösterildiğinde ve bu kişilerden belli bir zaman sonra bu materyallerin neler olduğunu hatırlamaya çalışmaları istendiğinde, bazı materyallerin unutulduğu ve bazılarının hatırlandığı görülür. Bu noktadan yola çıkarak, hafıza üzerine çalışmalar yapan bazı bilim insanları bir şeyleri daha hatırlanabilir veya unutulabilir yapan nöral mekanizmaları araştırıyor.


Daha önceki araştırmalar, gösterilen bir materyalin daha sonrasında hatırlanması istendiğinde, hatırlanan materyallerin medial temporal lobda, unutulan materyallere kıyasla daha yüksek bir aktiviteyle ilişkilendirildiğini gösterdi. Ayrıca, henüz materyaller gösterilmeden veya dinletilmeden önceki beyin aktivitesinin de bu materyallerin hatırlanıp hatırlanmayacağı konusunda etkileri olduğu bulundu; fakat hiçbir araştırma bir hafıza testi öncesinde ve sonrasında beyindeki tek birimli (bkz; single unit) ve çok birimli (bkz; multiunit) aktiviteyi ölçmemişti.


Araştırmaya 34 epilepsi hastası katıldı. 55 oturum boyunca katılımcılar devamlı tanıma testine (bkz; continuous recognition task) girdiler. Testler esnasında klinik mikro teller (bkz; clinical microwires) aracılığıyla hipokampus, amigdala, ön singulat korteks ve prefrontal korteksten nöral kayıtlar toplandı. Daha sonrasında araştırmacılar, katılımcıların gördüğü veya duyduğu her kelimeden hemen önce ve sonra bir nöronun ortalama kaç kere ateşlediğini hesapladılar.


Kaynak: Bradley R. Buchsbaum, ResearchGate


[Devamlı tanıma testi (bkz; continuous recognition task) birçok farklı ve tekrar eden materyalin (resim veya kelime) tek tek gösterildiği ve katılımcılardan, onlara gösterilen materyallerin daha önceden gösterilip gösterilmediğinin belirtilmesi istenen bir çeşit hafıza testidir. Bu deneyde başlangıçta sadece yeni kelimeler gösterildi fakat zaman geçtikçe kelimeler tekrarlanmaya başlandı.] Araştırmanın sonuçlarına göre, kelime gösterilmeden veya dinletilmeden hemen önceki hipokampal aktivite, kelime gösterildikten sonra katılımcının bu kelimeyi hatırlayıp hatırlamayacağını öngörüyordu. Yani, hatırlanan kelimeler gösterilmeden veya dinletilmeden hemen önce hipokampustaki nöral ateşleme sayısı daha yüksekti ve bu durum unutulan kelimeler için tam tersi bir yol izliyordu. Sonuçlar hipokampusun hatırlamayı arttıran “kodlamaya hazır” bir modunun olabileceğine işaret ediyor. Ayrıca, amigdala, ön singulat korteks ve prefrontal korteksteki nöral aktivite test performansı ile ilişkilendirilemedi.


Yapılan araştırma hakkında Kaliforniya Üniversitesi’nde psikoloji profesörü ve araştırmanın başyazarlarından olan John Wixted, “Asıl soru, istediğimiz zaman beynimizi nasıl ‘kodlama moduna’ geçireceğimizdir… ‘kodlama modu’ teste dikkat etmekten fazlasıdır. Kodlama modu, yeni anılar üretmek için beynin en önemli kısımlarından biri olan hipokampusun, seçici olarak aktivitesini arttıran hafıza kodlama sürecine dikkat edilmesidir. Daha önceki araştırmalardan insanların bellek oluşumunu aktif olarak baskılayabildiğini bildiğimiz için, insanların hipokampuslarını da kodlamaya hazır hale getirmelerinin mümkün olabileceğini düşünüyoruz, ama bunu nasıl yapabileceğimizi henüz bilmiyoruz.” dedi. Ayrıca, Arizona State Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olan Stephen Goldinger “Bir kişinin hipokampal nöronları, bu kişiler bir kelime gördüklerinde veya duyduklarında halihazırda referans ateşleme değerlerinden (bkz; baseline firing rates) daha fazla ateşliyorsa, beyinlerinin bu kelimeyi hatırlama olasılığı daha yüksekti.” yorumunda bulundu.
Kaynakça


Goldinger, S. D., Papesh, M. H., Squire, L. R., Steinmetz, P. N., Treiman, D. M., Urgolites, Z. J., Wixted, J. T. (2020). Spiking activity in the human hippocampus prior to encoding predicts subsequent memory. Proceedings of the National Academy of Sciences 117(24). doi:10.1073/pnas.2001338117

Your brain needs to be ready to remember? (2020, June 2). Retrieved from https://neurosciencenews.com/memory-hippocampus-16480/

96 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör