https://flask-app12337.herokuapp.com/
 
 

Brain Dynamics Lab @MEF

Güven İnşa Etme ve İşbirliği Sağlamada Eğlenceli Bir Yöntem

Bir işi sonuca bağlamaya mı çalışıyorsunuz? Bir sözleşme üstüne mi görüşmektesiniz? Bu ve bunun gibi durumlarda meslektaşlarınızla iletişim kurmanız ve aranızda bir güven bağı oluşturmanız büyük bir önem taşır.

Yeni bir çalışma bize, bunu sağlamanın şaşırtıcı bir şekilde eğlenceli bir yolunu gösteriyor. Bir dizi deney, hangi yemeği sipariş ettiğinizin, oluşturduğunuz güveni arttırmadaki önemine dikkat çekiyor. Chicago Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, aynı yemeği yiyen katılımcıların, aralarında bir güven bağı oluşturmaya daha yatkın olduklarını buldu. Bu bağ, sadece aynı zamanda ve birlikte yemek yeselerdi oluşmayacaktı. Hepsinin aynı yemeği yemesi de gerekiyordu.


Karşılıklı Güveni Arttırın

Şaşırtıcı bir şekilde güven, yüz-yüze iletişimde çok daha öne geçebiliyor. Bilim insanları ayrıca, bir katılımcının, izlediği videoda, videodaki birey de katılımcıyla aynı yemeği yerken konuşuyorsa, anlatılan ürün bilgisini daha güvenilir olarak algılandığını buldu.

Bu deney ayrıca, katılımcıların, kendileriyle aynı yemeği yiyen sunucuyu daha çok sevdiklerini ortaya koydu.


Bana da aynısından!

Yani diyelim ki, bir kişiyle karşılıklı bir görüşme yapıyorsunuz. Önce karşınızdakinin sipariş vermesine izin verin, daha sonra garsona sizin de aynısından istediğinizi söyleyin. Bu, “aynı yemek” etkisinin yararını görmenizi sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda müşterinizin, sizin ona iltifat ettiğinizi düşünmesinin de önünü açacaktır. (İltifat etmek beğenilmenizi sağlar ve iletinizin hatırlanma oranını arttırır.)


Grup Yemeklerini Sadeleştirin

Araştırma belli bir grubu yemek yerken gözlemlemedi ama eğer birkaç kişiyle birlikte yemek yiyorsanız, benzer yemekleri sipariş etmeye çalışın. Böyle yaparsanız aranızda oluşan güven, farklı yemekler alan bir gruba kıyasla daha güçlü olacaktır.


Müşteri – Kullanıcı İlişkisi

Çoktan sahip olduğunuz müşterinizi olası müşterinizle bir öğle yemeğine çıkarmak iki taraf için de kazançlı olacaktır. Vereceğiniz akıllıca bir siparişle “benzer yemek” etkisini kolaylıkla hayata geçirebilirsiniz. Ayrıca olası müşterinizi de yemekle ve oldukça sosyal bir ortamla ödüllendirmiş olacaksınız.


Tamam o zaman, yemekte ne var?


Lunch at Rdio (fotoğraf designerfund.com 'dan alındı)


Yazının orijinal versiyonuna bu linkten ulaşabilirsiniz: https://www.neurosciencemarketing.com/blog/articles/build-trust-cooperation.htm

Çeviri: Cansu Yıldırıcı

45 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör