https://flask-app12337.herokuapp.com/
 
 

Brain Dynamics Lab @MEF

Epileptik Krizler ve Depresyon Ortak Bir Genetik Sebep Taşıyor Olabilir

Güncelleme tarihi: 11 Şub 2018

Hipokrat’tan beri doktorlar depresyon ve epilepsi arasında bir bağ olduğundan şüpheleniyordu. Ve şimdi, doktorlar epilepsi hastaları sayesinde epileptik krizler ve depresyon gibi duygu durum bozukluğu hastalıkları arasında ortak bir genetik neden olduğunu buldu. Bu durum, yeni ve daha iyi tedavi yöntemlerinin önünü açabilir.

Bilim insanları, çok sayıda epilepsi hastası üyesi olan düzinelerce olağandışı aileyi inceledi ve aile üyelerinin yaşam boyu duygudurum bozukluğu yaygınlığını ABD nüfusu ile karşılaştırdı.


Sonuçlar, fokal epilepsi (bkz; focal epilepsy) adı verilen yani krizlerin beynin sadece bir bölümünde başladığı bu rahatsızlıktan muzdarip kişilerde duygudurum bozukluğu oranının arttığını yönündeydi. Ancak aynı oran, krizin beynin her iki tarafında da başladığı yaygın epilepsi (bkz; generalized epilepsy) hastalarında yüksek değil. Kısacası, yayınlanan çalışmanın sonuçları, yaygın epilepsi değil de fokal epilepsisi olan kişilerin depresyon gibi duygudurum bozukluklarına yatkın olduğu hipotezini destekliyor.


Epilepsi ve duygudurum bozuklukları arasında bir ilişki olduğundan binlerce yıldır kuşkulanılıyordu. “Tıbbın babası” olarak anılan Hipokrat, bunu daha M.Ö. 400 civarında yazmıştı: "Genellikle melankolikler epileptik, epileptikler de melankolik olup duruyor: hastalığın yönünü belirleyen şeyse şudur; eğer hastalığın vücuda etkisi varsa epilepsi, zekaya etkisi varsa melankoli oluşur "


Çoğu epilepside nöbet, ilaçlar ve ameliyatlarla kontrol edilebilir. Bununla birlikte, epilepsi ve depresyon gibi duygudurum bozukluklarının yaşam kalitesini etkilediği ve sakatlık ve sağlık masraflarını arttırdığıysa bir gerçek. Depresyon, intihar düşünceleri ve teşebbüs riskini arttıyor. Dahası, daha önceki çalışmalar gösteriyor ki, hem epilepsi hem de duygudurum bozukluğu olan kişilerin, ruh hali bozukluğu olmayanlardan daha kötü nöbet sonuçlarına sahipler.


Görselde fokal epilepsi olarak da bilinen kısmı krizle (solda) yaygın kriz (sağda) arasındaki fark gösteriliyor. Fokal epilepside krizler beynin tek bir tarafında gerçekleşirken yaygın epilepside krizler beynin her iki lobunda da gerçekleşir.

Kaynak: National Institutes of Health


Yazının orijinal versiyonuna bu linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.sciencedaily.com/releases/2018/01/180110113028.htm


Çeviri: Hande Özlem Atar

51 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör