https://flask-app12337.herokuapp.com/
 
 

Brain Dynamics Lab @MEF

Duygularımız İnsanlara Ne Taraftan Sarıldığımızı Belirliyor

Sarılmak, doğumlarından itibaren insanların başkalarıyla kurduğu sosyal etkileşimin bir parçasıdır. Şefkat ve sevgiyi temsil eden kucaklaşma, hem olumlu hem de nötr durumlarda karşımıza çıkar. Üzgün veya korkmuşsak birine sarılabildiğimiz gibi, sadece selamlaşırken de sarılmaktayız. Başyazar Julian Packheiser “Sarılmayla bağlantılı davranışın, verilen durumun duygusal bağlamı tarafından etkilenip etkilenmediğini görmek istiyorduk” dedi. “Ayrıca, sağlak veya solak olma gibi motor özelliklerin, sarılmanın hangi tarafla yapıldığını etkileyip etkilemediğini bulmak istedik.”


Veda ve Uçma Korkusu – Kavuşma ve Rahatlama

Şimdiye kadar 2.500’den fazla sarılma incelendi. Araştırmacılar bir Alman havalimanında, dış hatlar gidiş ve geliş terminallerindeki 1000 civarı sarılmayı değerlendirdi. Kalkışlarda, sarılan insanların olumsuz duygular hissettiği öne sürüldü. Bu iki sebepten meydana geliyordu: birincisi, insanlar sevdikleri insanları yolcu etmekteydiler. İkincisi ise başka çalışmaların da gösterdiği üzere, yolcuların neredeyse yüzde 40’ı uçma korkusundan muzdaripti ki bu da olumsuz etkiyi güçlendiriyordu. Gelişlerde ise, kavuşma ve uçuştan sonraki rahatlama hissi olumlu duygular meydana getiriyordu.


Sokaktaki Yabancılarla Sarılma

Nötr sarılmaları inceleyebilmek adına araştırmacılar bir video platformu olan YouTube’u kullandılar. Sitede gözleri bağlı aktörlerin, oradan geçmekte olan yabancılara sarılmayı teklif ettikleri videoları buldular ve bu sayede 500’den fazla sarılmayı incelediler.


Duygular Beynin Sağ Lobunda İşlenir

Eski çalışmalara paralel olarak, araştırmacılar çoğu insanın sağ taraftan sarılmaya meyilli olduğuna karar verdi. Ayrıca, sol taraftan yapılan sarılmaların daha çok olumlu ve olumsuz durumlarda meydana geldiği bulundu. Julian Packheiser “Bu, beynin, vücudun sol tarafı ile olumlu- olumsuz duyguları kontrol etmekle görevli sağ kürenin etkisinden meydana gelmekte.” diye açıkladı. “İnsanlar sarıldığı zaman duygusal ve motor ağ örgüleri birbirleriyle etkileşime geçer ve duygusal bağlamlarda sola doğru daha güçlü bir yönelim meydana çıkar.”


Vitrin Mankenine Sarılmak

Baskın el ve ayağın etkisini incelemek için araştırmacılar 120 katılımcıya kulaklık yardımıyla olumlu, olumsuz ve nötr hikâyeler dinlettiler. Daha sonra katılımcılardan mankenlerden birine sarılmaları istendi. Katılımcıların baskın el ve ayakları not edildi. Julian Packheiser “Baskın el ve ayak gerçekten de sarılmanın ne taraftan gerçekleşeceğini belirliyor.” diye belirtti. Sağlak insanlar, solak insanlara kıyasla karşılarındakini genellikle sağ taraflarından kucaklıyor.


İki erkek arasındaki sarılma ise uçdeğer olarak karşımıza çıkmakta. Burada araştırmacılar, nötr durumlarda bile, sola doğru oldukça baskın bir yönelim gözlemledi. Sebastian Ocklenburg “Biz bunu, erkeklerin kendi aralarındaki sarılmalarını olumsuz bir şey olarak algıladıkları şeklinde yorumladık. Bu yüzden “merhaba” demek gibi nötr bir durum bile onlara olumsuz gelmekte.” diyerek açıkladı. Dolayısıyla, olumsuz duygular sağ lobu hareket geçirip, vücudu sola doğru yönlendirmekte.

Yazının orijinal versiyonuna bu linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.sciencedaily.com/releases/2018/01/180124085921.htm


Çeviri: Cansu Yıldırıcı

159 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör