https://flask-app12337.herokuapp.com/
 
 

Brain Dynamics Lab @MEF

Beyin Yapısı Duygu Düzenleyebilme Yeteneğini Belli Ediyor

İnsanlar ne sıklıkta mutlu, üzgün veya öfkeli oldukları ve bu duyguların ne kadar güçlü bir şekilde ifade edildiği konusunda farklılıklar gösteriyor. Bu değişkenlik, kişiliğimizin bir parçası ve toplumdaki çeşitliliği artıran olumlu bir unsur olarak görülebilir. Bununla birlikte, duygularını düzenlemekte zorluklar yaşayarak, iş yerlerinde, ailelerinde ve sosyal hayatlarında ciddi bir etki gören insanlar da var. Bu bireylere borderline (sınırda) kişilik bozukluğu (bkz; Borderline Personality Disorder) veya antisosyal kişilik bozukluğu (bkz; Antisocial Personality Disorder) gibi duygusal bir dengesizlik teşhisi konabilir.

Geçmişteki çalışmalar, duygusal istikrarsızlık bozuklukları (bkz; emotional instability diagnosis) tanısı konulan kişilerin beyinlerindeki bazı bölgelerin hacminde bir azalma olduğunu gösterdi. Bilim insanları, bu bölgelerin, sağlıklı bireylerde görülebilen duyguları düzenleme yeteneğindeki farklılıklarla ilişkili olup olmadığını öğrenmek istiyorlardı. Bu çalışmada, 87 sağlıklı katılımcıya klinik bir soru formu verildi ve günlük yaşamlarında hangi sıklıkta duygularını kontrol etmekte sorunlar yaşadıkları soruldu. Katılımcıların beyinleri daha sonra MR ile tarandı. Bilim insanları, orbitofrontal korteks (bkz; orbitofrontal cortex) olarak da adlandırılan ön lobun alt tarafındaki bir alanın, duygu düzenlemede problem yaşadıklarını bildiren sağlıklı bireylerde daha küçük hacimde olduğunu keşfetti. Katılımcıların duygu düzenlemede yaşadıkları sorunlar ne kadar büyükse, bu bölgedeki hacmin de o kadar az olduğu görüldü. Aynı alanın sınır kişilik bozukluğu ve antisosyal kişilik bozukluğu olan hastalarda daha küçük bir hacme sahip olduğu bilinmektedir. Duygusal düzenlemede önemli olduğu bilinen diğer beyin bölgelerinde de benzer bulgular elde edildi.

"Sonuçlar, duyguların düzenlenmesinde bir süreklilik (bkz; continuum) olduğu fikrini destekliyor ve eğer yelpazenin en uç noktasındaysanız, yaşadığınız toplumla uyum problemi yaşamanız muhtemel ve bu durum bir psikiyatrik tanıya neden olabilir" diyor, Predrag Petrovic. "Bu düşünceye göre, bu tür rahatsızlıklar kategorik olarak, yani ya bu rahatsızlığa sahipsiniz ya da değilsiniz olarak görülmemeli; nüfusta görülen normal değişkenliğin dışındaki aşırı bir değişkenlik olarak görülmeli.”Fotoğrafçı: Alexander Khokhlov


Yazının orijinal versiyonuna bu linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.sciencedaily.com/releases/2015/07/150724105434.htm

Çeviri: Nursena Ataseven

14 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör