https://flask-app12337.herokuapp.com/
 
 

Brain Dynamics Lab @MEF

Ayna Nöron Aktivitesiyle Ahlaki İkilemlerdeki Olası Davranışlar Tahmin Edilebiliyor

Başka insanlara doğrudan zarar vermekten kaçınan insanların beyin aktivasyonlarında farklılıklar bulundu.

Savaş zamanındasınız. Siz ve arkadaşlarınız düşman askerlerinden saklandığınız sırada bir bebek ağlamaya başlıyor. Sesi engellemek için çocuğu boğarsanız, kendiniz ve diğerlerini kurtarırsınız ancak bunu yapmazsanız düşmana yakalanacaksınız. Ne yapardınız?

Yeni bir UCLA araştırmasının sonuçları, insanların başkalarının acı çekmesini izlemesi durumunda beyinlerindeki tepkilere dayanarak iyi bir tahmin yapılabileceğini ortaya koyuyor. Çalışma, bu tepkilerin insanların ahlaki ikilemlerle karşı karşıya kaldıklarında başkalarına zarar vermeyi tercih edip etmeyeceklerini öngördüğünü buldu.

Iacoboni ve meslektaşları, bu çalışmada ayna nöronlarını yani bir kişi bir davranışta bulunurken ve aynı davranışı sergileyen birini izlerken eşit derecede çalışan nöronları analiz etti.

Araştırmacılar, katılımcılara birinde bir ele iğne batırılan diğerinde ise bir ele pamuklu çubukla hafifçe dokunulan iki video gösterdiler. Her iki süreçte de gönüllülerin beynindeki aktiviteyi MRI ile ölçtüler. Daha sonra katılımcılara çeşitli ahlaki ikilemlerde nasıl davranacaklarını sordular. Empati ve taklit becerilerinden sorumlu olan beyindeki alt frontal kortekste daha yüksek bir aktivasyona sahip insanların, bebeği susturmak için boğmak gibi doğrudan zarar vermeye daha az istekli oldukları gözlemlendi.

Iacoboni'nin bir sonraki projesi, beyindeki ilgili alanlardaki aktiviteyi manipüle etmenin kişinin ahlaki ikilemlerdeki davranışlarını etkileyip etkileyemeyeceğini araştırmak.


Başka insanlara doğrudan zarar vermekten kaçınan insanların alt frontal kortekslerinde (daire içindeki alan) daha yüksek beyin aktivasyonu bulundu.Yazının orijinal versiyonuna bu linkten ulaşabilirsiniz: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/01/180105124023.htm

Çeviri: Nursena Ataseven

53 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör