https://flask-app12337.herokuapp.com/
 
 

Brain Dynamics Lab @MEF

  • Özenç Polat

ASMR Üzerine Bir fMRI Araştırması

ASMR (Autonomus Sensory Meridan System), yani otonom duyusal meridyen tepki, çeşitli duyusal uyaranlara karşı beynimizin verdiği karıncalanma ve rahatlama tepkisidir. Bu uyaranlar genellikle günlük hayatımızda da kolaylıkla karşılaşabileceğimiz havlu katlama, dergi veya gazete sayfalarını çevirmek, saç kestirmek gibi basit eylemlerin sonucunda ortaya çıkarken, bazen de ağız şapırdatma, fısıltı veya tıkırtılardan oluşuyor. Sosyal medyada bu uyaranların kullanımının yaygınlaşması ve insanların artan ilgisi bilim dünyasının bu konu üzerindeki araştırmalarını hızlandırdı. Özellikle psikoloji alanında bu uyaranların yeni bir tedavi yöntemi olarak kullanılıp kullanılamayacağı merak konusu.

Lochte ve arkadaşları 2018’de bir beyin görüntüleme yöntemi olan fMRI’ı kullanarak ASMR’ın beyinde oluşturduğu tepkilerin yerlerini inceledi. Bu çalışma için 10 kişi (yalnızca dokuzunun verileri kullanıldı) beyin aktivitelerinin görüntüleneceği fMRI cihazının içinde ASMR videoları izlemeye davet edildi. Deneyden önce katılımcılara beş adet ASMR videosu verildi ve beş videodan en çok uyarıldıkları 7 dakikalık bölümleri seçmeleri istendi. Ayrıca duyarsızlaşmayı önlemek için deneyden 48 saat önce videoları izlememeleri de söylendi.


Deneyde, katılımcılara üzerinde üç buton olan bir kutu verildi; her buton bir his içindi: Bir düğmeye basmakla ilişkili beyin aktivasyonunu belirten temel bir hissi; hoş, rahat veya trans benzeri bir durum olarak deneyimlenen rahatlatıcı bir hissi; başın veya boynun arkasında akut, zevkli bir karıncalanma hissi olarak deneyimlenen bir karıncalanma hissi için birer buton.fMRI görüntülemelerinden toplanan data incelendiğinde, araştırmacılar ASMR’ın beynimizde yarattığı aktivitenin, insan dışı hayvanların tımarlandığında (Bkz.; Social grooming) beyinlerinde oluşan aktiviteyle benzer olduğunu buldular. Hayvanlarda bu davranış; rahatlama, sakinlik, kaygı seviyelerinde düşüş, daha gelişmiş ve düzenli bir ruh haline sebep oluyor. ASMR videoları beynimizi sanki sosyal bir etkileşimdeymişiz (Bkz.: Social engagement) gibi uyarıyor. Sanatçı kamerayla izleyiciymiş gibi etkileşime girerek, izleyiciye sanal bir tımarlanma (grooming) deneyimi sunuyor, bu da beyinin sosyal biliş, öz farkındalık ve sosyal davranışları ile ilgili bölümlerinde önemli ölçüde aktivite olarak gözlemlenebiliyor.


Görsel Kaynakça:

Lochte, B. C., Guillory, S. A., Richard, C., & Kelley, W. M. (2018). An fMRI investigation of the neural correlates underlying the autonomous sensory meridian response (ASMR). [Alıntıdır]

Kaynakça

Lochte, B. C., Guillory, S. A., Richard, C., & Kelley, W. M. (2018). An fMRI investigation of the neural correlates underlying the autonomous sensory meridian response (ASMR). BioImpacts : BI, 8(4), 295–304. https://doi.org/10.15171/bi.2018.32


50 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör