https://flask-app12337.herokuapp.com/
 
 

Brain Dynamics Lab @MEF

Afazi Tamamıyla Bir Dil Hastalığı Olmayabilir

Güncelleme tarihi: 11 Şub 2018

American Speech-Language-Hearing Association’a göre afazi (bkz; aphasia), dilden sorumlu beyin bölgelerinin hasar görmesi sonucu oluşan bir iletişim bozukluğudur. En yaygın sebebiyse felçtir. Afazi tanısı konan hastalar, konuşma, konuşulan kelimeleri anlama ayrıca okuma ve yazma gibi konularda güçlük çekebilirler.


Özellikle felçli hastalarda sıklıkla görülen bir dil bozukluğu olan afazi, Penn State tarafından yapılan bir araştırmaya göre, geleneksel inanışın aksine tamamıyla bir dil problemi olmayabilir.


Çalışma, afaziden etkilenen diğer bilişsel işlevleri vurguluyor ve afazi hastalarında beyin hasarının sonuçlarının aslında düşünülenden daha kapsamlı olabileceğini gösteriyor.

Çalışmanın önderi Sandberg, afazinin kesinlikle bir dil hastalığı olarak görüldüğünü, ancak dilin aslında diğer işlevlerden pek de ayrı olmadığını ve bu diğer pek çok işlevle bütünleştiğini belirtiyor.


Sandberg’in aynı yaş grubundaki sağlıklı yetişkinlerle karşılaştırdığı afazi hastaları, sorunların beynin dil bölümlerinin ötesine geçebileceğini ve bu nedenle hastaların tam olarak düzelmelerini sağlamak için tedavi olarak ilave müdahalelerin gerektiğini gösteriyor.

Sandberg, özellikle de dinlenme durumu (bkz; resting state) denilen anların yani hastaların uyanık olduğu ama hiçbir şey yapmadıkları anların fMRI çıktılarına odaklanmış. Bunun sonucunda işitme, görme, motor hareketler, ayrıca dikkat ve planlama gibi yürütücü işlevlerin (bkz; executive functioning) nöral ağlarının kontrol grubundaki kadar güçlü olmadıklarını fark etti.


Kısaca özetlemek gerekirse, afazi hastalarının tedavi süreçlerinde hastalıklarının beyinlerinin sadece bir bölümleriyle alakalı olmadığını, beynin bir bütün olarak çalıştığını unutmamalıyız. Özellikle de tedavi süreçlerinde hafıza ve dikkat gibi bilişsel ögelere dikkat edilmelidir.


Yazının orijinal versiyonuna bu linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/03/170330092850.htm


Çeviri: Hande Özlem Atar


28 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör